DOĞAL TAŞLAR

Gua Sha Taşı Özellikleri ve Faydaları

Gua sha taşı son dönemin popüleri olan bir doğal taştır. Çoğunlukla yeşim taşından yapılan bu alet Çin tıbbında kullanılmaktadır. Son zamanların gözdesi haline gelen bu taş günümüzde güzellik merkezlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aletin yapımında seçilen taşlar muhakkak özel taşlar olmalıdır. Orijinal taşlarla yapılan aletin faydaları saymakla bitmezken özel taşlardan yapılmayan gua sha taşı kullanılırsa fayda görülmeyebilir.

Gua Sha Taşı Özellikleri ve Faydaları

Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Gua Sha Taşının Özellikleri Nelerdir?

Gua taşı genellikle pembe kuvars, ametist ve yeşim taşından meydana gelir.

Pembe kuvars: Negatif enerjiyi emdiği bilinen pembe kuvars taşı aynı zamanda ortamdaki gerginliği alıp ortamın enerjisini dengelemektedir. En önemli özelliği doğal gül kristalinden meydana gelmesidir. Doğal gül kristali sayesinde şefkatli, bağlayıcı ve merhametli olmayı sağlar. Bunun nedeni gül kristalinin kalp çakrasına etki etmesidir. Yaşlanma belirtilerini azaltarak cildin yenilenmesine ve şekillenmesine katkı sağlar.

Ametist Taşı: Kişi üzerinde bıraktığı etki bakımından en kuvvetli taşlardan biri olarak bilinir. Rahatlatıcı, kaygıdan uzaklaştırıcı özelliği ile de bilinir. Ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Bununla beraber göz çevresinde oluşan kırışıklıkların, gözaltı torbalarının giderilmesinde rol oynar.

Yeşim Taşı: Mutluluk ve şans anlamı taşır. Konsantrasyonu arttırırken negatif enerjiyi uzaklaştırır. Uykusuz insanlar ciltlerine masaj yaparak derin bir uyku çekmelerini sağlayabilir. Diğer tüm gua sha taşları gibi yaşlanma karşıtı taş olarak bilinir.

Gua Sha Taşı Faydaları Nelerdir?

Eğer tedavi yöntemi olarak uygulanacaksa kasları gevşetir. Kan dolaşımını hızlandırırken kan akışının dengeli seyretmesini sağlar. Yüze uygulanan gua sha taşı masajı sonucu yüzdeki şişliklerin giderilmesine yardımcı olur. Cildi dengelemek ve korumak bakımından kolajen salgılanmasına yardım eder. Düzenli kullanılırsa kaz ayağı görüntüsünden kurtulmayı sağlar. Çene hattına yapılan masaj sonucunda çenede şekillenme ve belirginleştirme sağlar. Özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda meydana gelen boyun sarkmalarından kurtulmaya yardım eder. Cilde etkisi bir yana kaşlara da etki ederek daha şekilli gözükmesini sağlar.

Kas ve sinir dokuyu sakinleştirdiğinden stresle mücadele edebilmeyi sağlar. Zihinsel ve bedensel dinginliği sağlar. Sadece tedavi edici amaçla kullanılmaz, kişiyi rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği de vardır. Vücuttaki enerji akışını dengeler. Bedene ve ruha iyi gelir. Lenfatik drenajı arttırdığından yüzdeki yorgunluk görüntüsünü alır.

Bu faydalardan yararlanılabilmesi için taşın orijinal olması çok önemlidir. Aksi takdirde bu mucizevi faydalardan yoksun kalınır.

Gua Sha Taşı Faydaları Nelerdir?

Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Gua taşı gerek yüzde gerek vücutta gerekse kafa derisinde bile kullanılabilen bir taştır. Kullanımı sırasında su, Yağ ya da nemlendirici yardımıyla uygulanması önerilir. Taşın kıvrımlı tarafı yüze gelecek şekilde tutulur. Boyundan çene çizgisine, çene çizgisinden de kulak tarafına doğru yukarı hareketlerle uygulanılır. Göz altı için kullanımı ise taşı düz bir şekilde göz altına hafifçe bastırarak temasını sağlamaktır. Bu yöntem düzenli bir şekilde uygulandığında göz çevresi sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur.

Nasıl kullanıldığı gibi ne sıklıkla kullanıldığı da merak edilmektedir. İnsanların genel olarak gündelik hayatlarında bir durumu alışkanlık haline getirebilmesi için 21 gün geçmesi gereklidir. Günlük hayattan örnek verilirse rejim yapmaya başlayan bir kişi ilk günlerde sıkıntı çeker, pes eder ama bunu her gün sürdürürse 21 gün sonunda o artık alışkanlık haline gelmiş olur. Bu durum gua sha taşının da tedavi edici bir rutin oluşturabilmesi açısından da geçerlidir. Kullanımından fayda görülmesi açısından gün aşırı yapılması gereklidir ama zorunlu değildir. Her gün 5-10 dakika ayırılarak gerekli yağlar ile masaj yapılıp rutin haline dönüşürse tedavi edici özelliği ortaya çıkar. 

Gua Sha Hangi Burcun Taşıdır?

Gua sha taşı tek başına yapılan bir taş olmadığı için sadece bir burcun üzerine etki ettiği söylenemez. Yarattığı faydalar göz ardı edilmeksizin her burç tarafından tercih edilebilir. Zaten günümüzde de çoğu kişi tarafından özellikle cilt üzerindeki faydalarından dolayı rağbet görmektedir. Yani her burçtan insan tarafından kullanımı gayet sağlıklı, hiçbir sorun teşkil etmeyen bir taştır.

Gua Sha Taşının Fiyatı Nedir?

Gua sha taşının orijinal olup olmadığına göre fiyatı değişiklik gösterse de bazı sitelerde orijinal gua sha taşı için 75-160 TL arasında bir fiyat skalası belirtilebilir. Taşın sahip olacağı fiyatı değerine, işçiliğine ve satılan mecraya da bağlıdır.

Gua Sha Taşı Nasıl Temizlenir?

Her doğal taşta olduğu gibi akan su altında temizlenmesi yöntemler arasındadır. Toprağa yapılan gömülme işlemi de arındırılmasına yardımcı olsa da gua taşı için farklı bir yöntem daha mevcuttur. O da dolunay ışığı altında bekletilmesidir. Bu yöntem gua sha taşı için en etkili yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu