DOĞAL TAŞLAR

Ponza Taşı Özellikleri ve Faydaları

Günümüzde ayak sağlığı çoğu insan açısından oldukça önemlidir. Ayaklarda oluşan nasır vb. tahribatların engellenmesinde ponza taşı büyük etki göstermektedir. Toplumda taş olarak bilinmesine rağmen donmuş lavların oluşturduğu gözenekli bir hafif cam türüdür. Ponza taşı sıkça yaygın bilinen topuklardaki çatlakları giderici özelliği sayesinde çokça tercih edilir. Ölü deriyi gidererek ayak tabanının pürüzsüzleştirilmesini sağlar.

Ponza Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ponza Taşı Özellikleri Nelerdir?

Ponza Taşı Özellikleri Nelerdir?

Ponza taşı ilk aldığınızdan son kullanacağınız güne kadar hiç bozulmaz. Her zaman aynı etkiyi göstermeye devam eder. Tekrar tekrar kullanılabilir. Toprağı düzenler, zararlı etmenleri yok eder ve kalıcı bir etkiye sahiptir.

Genellikle beyaz, siyah ve kahverengi tonlarında bulunur. Koyu kahverengi 0-5 mm, 5-15 mm, 15-30 mm boylarında ; siyah rengi 5-15 mm  boylarında ve beyaz rengi ise 4-16 mm boylarında bulunmaktadır.

İyi bir ponza taşı sert bir zeminle karşılaştığında kırılmamalı, hasar görmemelidir. Kimyasal bir birleşimine karar verilmişse etkileşime geçeceği maddeler dikkatle seçilmelidir. Su emme özelliğine sahiptir.

Tekstil amacıyla kullanılacaksa ponzanın temas ettiği yüzeye zarar vermemesi açısından yuvarlatılmış olarak tercih edilmesi uygundur. Bazı boyalara dolgu maddesi olarak, ilaç sanayinde kimyasal taşıyıcı olarak kullanılması da özelliklerinden bazılarıdır. Asya, Avrupa, Amerika, Afrika gibi ülkelerde yani kısacası dünyanın hemen hemen her yerinde üretilir. Özellikle ayak sağlığı için büyük önem taşırken tedavi edici özelliği vardır.

Ponza Taşı Faydaları Nelerdir?

Ayak sağlığı konusunda faydaları saymakla bitmezken gündelik hayatta karşılaştığımız ürünler, sorunlar üzerinde de oldukça etkilidir. Sıvı sabunların yapımında kullanılması hijyenden beklenen verimi arttırır. Okullarda kullanılan silgilerin yapımında kullanılır. Kış aylarında karla kaplanmış yollar için taşıyıcı malzeme görevi görmektedir. Lastik kauçukların yapımında tercih edilir. Taşın yukarı aşağı hareketlerle yarım saat uygulanması batıklı bölgedeki batıkların giderilmesine yardımcı olur. Lekelenen giysilerin üzerindeki lekeyi gidermek için de etkilidir. Lekelenen giysiyi sert ve düz bir zemine koyarak taşla ovalamak lekenin çıkmasına yardım etmektedir.

Koltuk altı kararmalarının giderilmesinde haftada bir ponza taşı kullanılması önem taşır. Sadece ayak bölgesi için değil, vücutta narince masaj yapılarak uygulanan taşın o bölgedeki ölü deriyi temizliyor olması ponza taşının faydaları arasında yer alır.

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Topuk taşı olarak da bilinen ponza taşı istenilen bölgeye dairesel hareketler ile uygulanmalıdır. Taşı 25-35 saniye arasında hafifçe masaj yaparak uygulamak ve uyguladıktan sonra ılık su ile yıkayıp kurutmak en etkili kullanım yöntemleri arasındadır. Bu yöntem sayesinde bacaktaki kıl dönmeleri ve batıklardan kurtulmuş olunur. Tabi ki en büyük faydayı alabilmek adına bu işlemi bir rutin haline getirmek oldukça önemlidir. Bu her taş için böyle olsa da ponza taşının bilinen bu etkilerinden maksimum verimi alabilmek için rutin haline dönüştürülmesi şarttır.

Ponza Taşı Bitkilerde Nasıl Kullanılır?

Gerek saksı bitkilerinde gerekse direkt olarak toprağa ekilen bitkilerde havadarlık kazanması açısından oldukça önemli bir yeri vardır. Bitki kökünün nefes alabilmesini sağlar. Özellikle peyzaj alanında kullanımı asla ihmal edilmeyen bir taştır. Peyzaj alanında vazgeçilmez bir yan ürün, destekçi haline gelmiştir. Fonksiyonelliği sayesinde oldukça kullanılır. Genellikle toprağın nemli kalmasına yardımcı olduğu söylense de bu yönteme asıl olarak malçlama denmektedir. Aslında bu denilen kısmen doğrudur. Kullanıldığı amaç ürünün faydalanılması açısından önem taşır.

Dış mekan bitkilerinde üçte bir oranında kullanımı yeterli görülür. Bu taş sayesinde kullanıla toprağın çok sıkıştırılmaması sağlanır bu da suyu kolayca emebilmesini sağlamaktadır. Bir bakıma da toprağın nefes almasını sağlar. Bu sayede yapılan her sulama işlemi sonunda oksijen bitki köküne kadar ulaşmaktadır. Bitkinin toprağa sıkı ve sağlıklı bir şekilde tutunmasını sağlar.

İç mekan peyzajında ise boylanabilen bitkilerin gelişimi boyunca sadece topraktan destek alarak dimdik bir şekilde durabilmesini sağlar. Bu dengeyi sağlayabilmesi için üçte bir oranında kullanılması tercih edilen ölçüdür. Eğer boylanan bitkilerin toprağında ponza taşı kullanılmazsa bitkinin ayakta kalabilmesi için toprağa daha çok sıkıştırılması gerekecek ve bitki havasızlıktan köklerini çürütecektir.

Ponza Taşı Fiyatı Nedir?

Ponza Taşı Fiyatı Nedir?

Satışı genel olarak hacim üzerinden yapılsa da elbette kilo ile satılan ponza taşı bulmak da mümkündür. Kesin bir fiyat verilmemekle beraber ortalama fiyatı 1 m3 başına 60-150 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu