SAĞLIK

Fucidin Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Fucidin Krem antibakteriyel özelliği ile sivilceleri yok etmek içib ve yeniden oluşmasını engellemek için kullanılır. 2022 Fiyatı 23,17 TL’dir.

Bu yazımızda sizlere Fucidin Krem Ne işe yarar, nasıl kullanılır, fiyatı nedir? gibi bir çok konuda bilgi vermeye çalıştık.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Fucidin Krem antibiyotik sınıfında yer alan bir üründür. Çeşitli bakterilerin neden olduğu cilt rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilir. Fucidin Kremin kullanıldığı enfeksiyonlar yanmalara, aknelere, sivilcelere neden olanlar başta olmak üzere cilt yaralandıktan sonra gelişenlerdir. İmpetigo ve ikincil enfeksiyonlar olarak da adlandırılır.

Fucidin Krem tek bir marka adı altında mevcut değildir. Birkaç farklı marka ve formda bulunabilir. Belirli bir formu ya da markası olmadığı için her Fucidin Krem bütün dermatolojik rahatsızlıklar için uygun olmayabilir. Kremi doktorunuza danışarak kullanınız.

Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar ya da başkasındaki semptomlar sizde de olsa dahi bu kremi kimseyle paylaşmayınız. Doktorunuzca reçete edilmediği taktirde zararlı ve riskli olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

Fucidin Krem özellikle stafilokok bakterilerinin neden olduğu cilt enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi amaçlı kullanılır.

Hassas incinmeler ve zorlamalardan kaynaklı birincil ve ikincil cilt enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde tek başına kullanılabileceği gibi kombinasyon halinde de sistematik tedavi amaçlı kullanılabilir.

Fucidin Krem genellikle yüzeysel folikülit, impetigo contagiosa, sycosis barbae, enfekte egzamatoid dermatit, enfekte kesikler, sıyrıklar, yaralar, tırnak çevresindeki paronişi ve eritrazma gibi enfeksiyonları iyileştirmek için kullanılır.

Fucidin Krem Kullanımı

Fucidin Krem kullanımı için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Doktor tavsiyesiyle çocuklar, yetişkinler, yaşlılar rahatlıkla Fucidin Kremi kullanabilir, tedavilerini gerçekleştirebilirler. Fakat fusidik asit, sodyum fusidat ya da kremin diğer bileşenlerinden birisine alerjisi olan kişilerce kullanılmamalıdır.

Fucidin Krem mutlaka doktor talimatına göre kullanılmalıdır. Enfeksiyondan etkilenen bölgeye yedi ila on dört gün boyunca uygulamak gerekir. Uygulama günde iki veya üç kez tekrarlanmalıdır.

Eğer doktorunuz etkilenen bölgenin gazlı bezle örtülmesini söylediyse günde bir iki kez de uygulayabilirsiniz. Kremi yüz bölgenizde kullanacaksanız gözlerle temasını engellemelisiniz. Kazara gözlerinizle temas etmesi halinde bol suyla iyice yıkamalısınız.

Kremin dozunu çeşitli etkenler etkileyebilmektedir. Kişinin vücut ağırlığı, tıbbi durumları, diğer ilaçlar bunda etkili olabilmektedir. Doktorunuz farklı doz önerdiyse onun önerisini dikkate almalısınız. Bu kremin faydasını görebilmek için tam olarak doktorunuzca reçete edildiği gibi kullanmak çok önemlidir.

Eğer doz uygulamasını unutursanız hatırladığınızda hemen kullanabilirsiniz. Bir sonraki doz zamanı geldiyse kaçırdığınız dozu atlayabilirsiniz. Düzenli olarak kullanmaya çalışmalısınız. Kaçırdığınız dozu telafi amaçlı çift doz kullanmamalısınız.

Kremi kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkayınız. Bir tabaka halinde, sadece tedavi edilecek alana sürüp ovalayın. Doktorunuz tedavi edilecek bölgeyi pansuman ya da bandajla kapatmanızı önerdiyse daha seyrek kullanabilirsiniz.

Fucidin Kremi oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Tüpü açtıktan sonra üç ay boyunca kremi kullanabilirsiniz.

Fucidin Krem İçindekiler

Fucidin Krem, fusidik asit içermektedir. Kremin yardımcı maddeleri ise;

  • Setil alkol,
  • Bütil hidroksianisol,
  • Sıvı parafin,
  • Gliserol,
  • Polisorbat 60,
  • Beyaz yumuşak parafin,
  • Potasyum sorbat,
  • Saf su.

Butil hidroksianisol ve setil alkol içerdiğinden dolayı lokal deri reaksiyonlarına neden olabilir. Gözlerde ve mukoz membranlarda irritasyona sebep olabilir.

Fucidin Krem Fiyatı

Fucidin Krem 2022 yılı itibariyle eczanelerde 23,17 TL’den satılmaktadır. Fakat zaman zaman fiyat düzenlemeleri olabilmekte, buna bağlı olarak da kremin fiyatı değişebilmektedir.

Fucidin Krem Muadilleri

Fucidin Krem çeşitli muadillere de sahiptir. Eşdeğerleri arasında Fucidox krem, Fucidin pomad, Stafine krem, Fucidox pomad, Fusix derma krem Fusidas krem, Fucibest krem sayılabilir.

Fucidin Krem Prospektüs

Fucidin Krem bakterilerden kaynaklı, özellikle de stafilokok bakterilerinin neden olduğu çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Topikal olarak uygulanmaktadır.

Fucidin Krem özellikle paronişi olarak adlandırılan tırnak çevresindeki enfeksiyonların, folikülit, yani enfekte saç köklerinin, impetigo, selülit, enfekte kesikler, enfekte egzama veya yaraların iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.

Fucidin Krem Prospektüsü: https://pdf.ilacprospektusu.com/7853-fucidin-yuzde-2-krem-kt.pdf

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucidin Krem yaygın olarak Fucidin markasıyla bilinmekte, bir fusidik asit olarak karşımıza çıkmaktadır. Fusidik asit bakteriyel cilt enfeksiyonlarını tedavi amaçlı kullanılan, reçeteli ilaçlar arasındadır.

Fucidin Krem genellikle merhem ve krem formundadır. Hidrokortizonlu fusidik asit içermektedir. Anibakteriyel bir ilaç olup bakteriyel cilt enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde kullanılır.

Fucidin Krem Yanık İçin Kullanılır Mı?

Fucidin Krem yanıklarda kullanılabilir. Fakat kremin asıl amacı yanıkların tedavisi değildir. Bu nedenle yanıklarda öncelikli olarak asıl amacı yanıklar olan kremlere ve ilaçlara yönelmelisiniz.

Fucidin Krem ciltteki iltihapların giderilmesinde kullanıldığı için yanıklarda herhangi bir iltihap durumu söz konusuysa Fucidin Kremin antibakteriyel özelliğinden istifade edilebilir.

Fucidin Krem Bebeklerde Pişik İçin Kullanılır Mı?

Fucidin Kremi bebeklerinizde doktor önerisi olmadan kullanmayınız. Bebeklerin kullanımı için uygun olmamakla birlikte özel durumlarda doktorunuz önerebilir. Fakat doktor tavsiyesi olmadan bebeklerde kullanılmamalıdır.

Fucidin Krem Mantara İyi Gelir Mi?

Fucidin Krem mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilmektedir. Ciltteki bakterilerin, mayaların, mantarların iyileşmesinde etkilidir. Vajinal mantar oluşumunda doktorunuz tarafından reçete edilebilmekte, bu durumda kullanılabilmektedir.

Ayrıca ayak mantarı tedavisinde de Fucidin Krem kullanılmaktadır. Fakat her he olursa olsun mantar tedavilerinde doktorunuzun tavsiyesini almadan kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Fucidin Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Fucidin Krem sivilceli bölgelerde kullanılabilir. İltihaplı sivilcelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için sivilceli alanı ılık su ve yumuşak bir bezle yıkayabilirsiniz. Böylece gözenekler temizlenecek ve açılacaktır. Hafif yağlı sabunlar tahrişi önleyecektir.

Cildinizi tamamen kurulayın. Böylece kremi istediğiniz alana sürmeniz mümkün olacaktır. Ürünü sadece gerekli alana uygulayın.

Sivilceli bölgeye bezelye büyüklüğü kadar Fucidin Krem uygulayın ve aksi belirtilmedikçe günde üç dört kez tekrarlayın. Sivilce iyileşene kadar tedaviyi sürdürün. Kremi temiz parmak ya da steril pamukla ovalayarak sürün.

Kremin ellerinizi tahriş etmemesi adına uygulama sonrası ellerinizi yıkayın. Enfekte olmamış bölgeye Fucidin Krem uygulamanız tahrişe neden olabileceğinden dikkat edin. Yüzünüzdeki bir sivilce için kullanıyorsanız ağız, göz, burun, kulak bölgesiyle temas ettirmeyin. Yutmayınız.

Hamilelik ve Emzirmede Fucidin Krem

Hamilelerin ve emzirenlerin Fucidin Krem kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşırı dozda vücuda Fucidin Krem verilmediği sürece bebeğin bu kremden etkilenmesi söz konusu değildir. Fakat emziriyorsanız ve memeye yakın bir yerde iltihap varsa bu kremi uygulamaktan kaçınabilirsiniz.

Göğüs ucuna Fucidin Kremi uygulamanız gerekiyorsa bebeğinizi emzirmeden önce göğsünüzü iyice yıkamanız gerekmektedir.

Fucidin Krem Yan Etkileri

Bütün ilaçlar gibi Fucidin Krem içeriğindeki maddelere duyarlı kişilerde de bazı yan etkiler görülebilir. Yaygın yan etkileri arasında uygulama yeri reaksiyonları bulunmaktadır. Uygulama yapılan yerlerde kaşıntı, yanma ya da iritasyon görülebilir.

Yaygın olmayan yan etkiler arasında aşırı duyarlılık, temasa bağlı gelişen dermatit, egzama, döküntü sıralanabilmektedir.

Kremin içeriğindeki hidokortizona bağlı olarak zaman zaman göz tansiyonunda artış, derinin incelmesi, derinin gerilmesine bağlı izler, yüzdeki küçük venlerin görünür hale gelmesi gözlemlenebilir.

Yine böbreküstü bezlerinin düzgün çalışması durabileceği için buna bağlı olarak yorgunluk, endişe, depresyon durumu oluşabilir. Deri renginde açılma, vücut kıllarının uzamasında değişiklik, terlemede artış da Fucidin Kremin yaygın olmayan yan etkilerindendir.

Yukarıda belirttiğimiz yan etkilerden ya da başka bir yan etki oluşması durumunda kremi kullanmayı durdurmalı ve doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz tedaviyi durdurabilir, doz değişikliğine gidebilir ya da değiştirebilir.

Fucidin Krem hakkında en detaylı bilgileri tüm araştırmalarımız neticesinde sizlere sunduk. Makalemizi nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca cilt hastalıklarında kullanılan ” İmex Krem ” makalemize de göz atabilirsiniz.

admin

Saglıklı Kadın Admini sizlere en güncel sağlık bilgileri veren makaleler hazırlar. Diyetlerden bakıma tüm bilgileri makalerimde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu