DOĞAL TAŞLAR

Obsidyen Taşı Özellikleri ve Faydaları

Son dönemlerde hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal taşların en önemlilerinden biri obsidyen taşıdır. Günümüzde kullanım alanı genellikle aksesuar üzerine olsa da eski çağlarda ok uçları ve kesici alet yapımında kullanılırdı.

Obisdiyen taşı, kişilerin negatif enerjiden korunması, nazardan uzak durması açısından oldukça etkili bir taştır. Bunun yanı sıra meditasyon yaparken kullanılan, bedeni ve ruhu dinlendiren bir taş olarak da bilinir.

Obsidyen Taşı Nedir?

Obsidyen Taşı Nedir?

Diğer adı “ volkan taşı” olan obsidyen taşı isminin anlamını Paleolitik çağdan almıştır. Volkan patlamalrı sonucu çok çabuk soğuyan erimiş lavların oluşturduğu bir taştır. Pürüzsüz bir yapıya sahip olan bu taşın genellikle siyah renkli olmasına nazaran yeşil ve kahverengi olanlarını da görmek mümkün olabilir.

Obsidyen Taşının Özellikleri Nelerdir?

Obsidyen taşı parlak olmasının yanında aynı zamanda kesici bir taştır. Bu keskin yapısı ve parlak yüzeyi sayesinde halk arasında ayna taşı olarak da bilinir. Sağlığa faydalı doğal taşlardan biridir. En önemli özellikleri arasında:

1 ) Kristal bir yapıya sahiptir.
Obsidyen taşı diğer değerli taşlar gibi kristal bir yapıya sahiptir. Görünüşünü dah güzel kılan bu kristal yapıdır.

2 ) Sert yüzeylidir.
Donmuş lavlardan oluştuğu için yapısı serttir ama bir o kadar da kırılgandır.

3 ) Lavların soğumasıyla oluşur.
Volkanların patlaması sonucu eriyen magmanın donmasıyla oluşur.

4 ) Ruhu dinlendiren, deva veren bir taştır.
Kötü enerjiden arınmak için tercih edilen taşlardan biridir. Negatif düşüncelerden uzak durmanızı sağlar.

5 ) Ayna taşı olarak da adlandırılır. Bunun sebebi dış yüzeyinin parlak olmasıdır.
Parlaklığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kırılgan ve parlak bir taş olduğundan aynı zamanda ayna taşı olarak da adlandırılır.

Obsidyen Taşı Ne İşe Yarar?

Bu taşın en büyük özelliği fiziksel olarak insana şifa vermesidir. Eklem ve kas ağrılarını azaltmaya oldukça yardımcıdır. Kişinin otokontrolünü elinde tutmasını sağlar. Terapi yöntemlerinde de sıkça tercih edilen bu taş kişinin ruh sağlığına da iyi gelmektedir.

Obsidyen Taşının Faydaları Nelerdir?

1 ) Kan akışını düzenler.
2 ) Avuç içinde belirli bir süre bekletilmesi sonucu el ve ayakların ısınmasında rol oynar.
3 ) Vücuttaki vitamin, mineral ve su dengesini sağlar.
4 ) Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlikten arındırır.
5 ) Mide ve bağırsak sorunlarını giderir.
6 ) Stres, kaygı, anksiyete gibi durumları enerjisi sayesinde kolayca atlatmanıza yardım eder.

Mavi Obsidyen Taşı Nedir?

Mavi obsidyen taşı mantıklı düşünmeyi, kaygı ve korkulardan arınmayı, kişinin sahip olduğu ruhsal sezgilerini güçlendirmeyi sağlar. Karaciğerin temizlenmesinde etkisi olan bu taş cilt hastalıklarında da son derecede etkilidir.

Obsidyen Taşı Para Eder mi?

Tarihin eski zamanlarından günümüze kadar gerek aksesuar amaçlı gerekse askeri silahların yapımında kullanılması sayesinde değerlenmiş ve birçok kişi tarafından kurgulanan amaçta işlevini yerine getirmiştir. Eskiden bir ticaret ürünü olmasına rağmen çok paha biçilecek bir fiyata sahip değildir.

Obsidyen Taşı Değerli mi?

Obsidyen Taşı Değerli mi?

Kaynağı volkan olan bu taş oldukça değerlidir. Bu sebeple orijinali ve imitasyonunu ayırt etmek mühimdir. Gerek oluşumu gerekse kullanımı bakımından değerli bir taştır.

Obsidyen Taşının Fiyatı Nedir?

Çok geniş bir kullanım skalasına sahip olan obsidyen taşı için verilebilecek net bir fiyat aralığı yoktur. Kullanılan malzemenin kalitesine, el işçiliğine, taşın büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak bir fiyat değerlendirilmesi yapılabilir.

Obsidyen Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bu taşın gerçekliğini anlayabilmek için birkaç farklı yöntem vardır fakat bu yöntemlerden en çok kullanılanı taşın bir kısmını kırmaktır. Taş kırıldığı taktirde iç ve dış rengi, deseni birbirine uymuyorsa o taş sahtedir. Bir diğer yöntem olan taşı ısıtmada eğer ısıtılan taş pul pul dökülme yapıyorsa bu yine taşın sahte olduğunun bir göstergesidir.

Gerçek Obsidyen Taşı Nasıl Anlaşılır?

Obsidyen taşının farklı renkleri olmasına rağmen genellikle siyah üstü beyaz benekli bir taş olarak karşımıza çıkar. Bu özelliklere uymayan ya da ısıtıldığında formunu kaybeden taş gerçek bir obsidyen taşı değildir.

Obsidyen Taşı Nerede Bulunur?

Obsidyen Taşı Nerede Bulunur?

Obsidyen taşı dünyanın farklı yerlerinde de çıkarıldığı gibi ülkemizde Nemrut Dağı’nın Tatvan bölgesinde yeşil renkli, Rize’ de kırmızı renkte çıkartılırken Ağrı dağı ve Pasinler bölgesinde de sıkça çıkarılır.

Obsidyen Taşını Kimler Kullanabilir?

Günümüzde obsidyen taşı ucunun çok keskin olması bakımından cerrahlar tarafından neşterin ucunda kullanılmaktadır. Aynı zamanda fiziksel rahatsızlıkları olan insanların da sıkça kullandığı bir taştır.

Obsidyen Taşı Suya Girer mi?

Obsidyen taşının topladığı negatif enerjiden arındırılması bakımında akan su altına tutulması gayet uygundur. Hiçbir sorun teşkil etmemekle beraber taşınızın rejenere olmasını sağlar.

Obsidyen Taşı Nasıl Arındırılır?

Diğer doğal taşlara nazaran daha kırılgan bir yapıya sahip olduğundan temizliği dikkatle ve özenle yapılmalıdır. Taşı temizlerken çok sert kimyasallar kullanmak yerine sabunlu bir bez yardımıyla kolayca silebilirsiniz. Ardından üzerinde sabun kalmaması için ıslak havlu ile üstünden geçebilirsiniz. Taşı temizlemek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de toprak altında bir gece bekletmektir. Bu yöntem de taşı kötü enerjilerden arındıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu