DOĞAL TAŞLAR

Kuvars Taşı Özellikleri ve Faydaları

Kuvars Taşı insanlar üzerinden kötü enerjiyi alıp pozitif duygular hissetmesini sağlayan özelliği ile oldukça sevilen bir doğal taştır.

Kuvars Taşı özellikleri içerisinde aynı zamanda radyasyonu yok etmesi ile de bilinmektedir. Bu taş insan üzerinde çok yönlü olumlu etkilere sahiptir.

KUVARS TAŞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

1 )Kuvars taşı ortamda bulunan gerginliği büyük ölçüde azaltırken insanların sinirsel ve psikolojik sorunları üzerinde de olumlu etkide bulunur.
2 ) Tüm iklim koşullarına ayak uydurup oluşabilen bu taş doğada en yaygın görülen doğal taş türlerindendir.
3 )Yapısının sert ve dayanıklı olması nedeniyle birçok alanda kullanımı tercih edilen bir taştır.
4 )Barındırdığı enerji sayesinde doğada dengeyi sağlar.
5 ) Doğada genelde şeffaf halde görülen bu taşın mavi, pembe, sarı, kahverengi, yeşil, siyah gibi renkleri de bulunur.
6 ) Sağlık konusunda öne çıkan en önemli özelliği tedavi edici olmasıdır.
7 ) Özellikle aksesuar sektöründe çok fazla rağbet gören bir doğal taştır.

Kuvars Taşının Faydaları Nelerdir?

Doğanın muhteşem armağanı olan bu taş tarih öncelerine kadar dayanan eşsiz özellikleri sayesinde insanların ruhunu iyileştiriyor bedenlerini dinlendiriyordu. Bu mucizevi taşın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Kan dolaşımını düzenler.
2 ) Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon problemi yaşayan bireyler üzerinde oldukça etkilidir.
3 ) Psikolojik olarak insanı rahatlatır.
4 ) Kötü enerjiyi uzaklaştırır, ortamdaki radyasyonu yok eder.
5 ) Sinir ağını düzenleyerek kişinin iç huzurunu yakalamasını sağlar.
6 ) Zihni negatif düşüncelerden arındırır.
7 ) Aksesuar olarak takıldığı zaman kötü enerjiden, öfkeden korur.
8 ) Bir olay veya durum karşısında zorluklardan kaçınarak karar vermenizi sağlar.
9 ) Baş ağrısı ve migrene çok iyi gelir.
10 ) Ametist taşı ile kullanımında kalp sağlığı üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.

Kuvars Taşı Anlamı Nedir?

“Kuvvet Taşı“ adıyla da dünyanın birçok yerinde anılan bu taşın anlamı özgürlük ve güçtür. İsmini kristal bir yapıya sahip olması nedeniyle almıştır. İnsanlara mental ve fiziksel güç verdiği savunulmuştur.

Kuvars Taşı Ne İşe Yarar?

Mistik güçleri sayesinde tarihin en eski zamanlarından beri insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Eski dönemlerden günümüze kadar iyileştirici özelliğine inanılır. Alternatif tıpta da yaygın olarak kullanılmıştır.

İyileştirici özelliği yanı sıra insana ruhsal olarak doygunluk yaşatarak kişinin kendinden, etrafındakilerden maksimum verimi almasını hedefler. Osmanlı döneminde de erkeklerin savaş aletlerini süslemek amacıyla, kadınların ise güzelliklerini bir bütün olarak sergileme isteğiyle taktıkları takılarla, kuvars taşını sıkça kullandıklarını yaptığımız ufak çaplı araştırmalar sonucu görebiliriz.

Kuvars Taşı Nerede Bulunur?

Kuvars taşı dünya genelinde en yaygın olarak Brezilya da görülürken ülkemizde ise Antalya, Zonguldak, Kastamonu, Aydın ve Balıkesir de görülür. Bu saydığımız illerde kuvars taşının dumanlı kuvars ve ametist çeşitlerine rastlamak mümkündür.

Kuvars Taşı Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuvars taşının temizliğinde kullanılan en etkili yöntem toprak altında bir gün gömülerek yapılan temizleme yöntemidir. Ancak bu yöntemi kullanamayan, buna vakti olmayan insanlar için akan suda 5 dakika yıkanılması veya sirkeli suda bekletilmesi önerilir. Güneşte bir gün bekleterek taşı kötü enerjilerden arındırmak iyi bir seçenektir.

Kuvars Taşı Gram Fiyatı Nedir?

Koleksiyonerler tarafından tercih edilen bir taş türüdür. İnsanlar üzerinde çok yönlü olumlu etkilere sahip olup içerdiği mineraller sayesinde sıkça tercih edilen bu taşın kilogram fiyatı 250 TL’dir.

Kuvars Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Kuvars taşları iri kristalli ve kriptokristalen olmak üzere iki gruba ayrılır. İri kristalli kuvars taşları kendi içerisinde süt kuvars, ametist, mavi kuvars ve pembe kuvars olmak üzere ayrılırlar. Kriptokristalen taşları da kendi içinde kalsedon, agat, oniks ve akik olarak ayrılırlar.

Kristal Kuvars Taşının Özellikleri

Eski dönemlerden beri insanların ilgisini çekmeyi başaran bu taş berrak yapısı ile dikkatleri üzerine toplamıştır. Huzuru getirdiğine inanılan bu taş çeşidi ten ile teması halinde insanları tüm olumsuzluklardan korur. Bitkin, ve güçsüz hissettiğimiz anlardan ulaşabileceğimiz maksimum işlev gören olağanüstü bir taştır.

Radyasyon yayan cihazlarla aynı ortamda bulunması halinde tüm radyasyonu emerek insan vücudu için sağlıklı bir ortam oluşturacaktır. Konsantrasyonumuzu kaybettiğimiz anlarda en büyük destekçimizdir. Eski dönemlerde yağmur duası eden insanlara kuvars taşı eşlik etmiştir. Sahip olduğu güç, kudret sayesinde beraberinde bereket getireceğine inanılmıştır.

Pembe Kuvars Taşı

Kalp çakrası olan bu taş özellikle ikili ilişkilerde bütünleyicidir. Bulunduğu ortama sevgiyi, şefkati aşılar. Kişiyi romantikleştirerek dopamin hormonu salgılatır bu sayede koşulsuz sevgilere hayatınızda bir yer açabilir. Bu taşı üzerinde taşıyan kişilerin kendi iç duyguları ile mücadele ederek kendini sevmesine, kendine değer göstermesine olanak sağlar.

Kalbe sakinlik vererek iç huzuru dengeler. Bu taş tek başına kullanıldığı gibi aksesuar sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Antik Mısır döneminde yaşlanmayı geciktirdiğine inanıldığı için cilt bakımında da kullanılmaktadır. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz gua sha taşı yapımında da kullanmıştır. Bu taşı yüzde sanki bir masaj yapıyormuşçasına gezdirdiğimizde sarkık ve kırışıklıklardan zamanla kurtulduğumuzu görmekteyiz.

Dumanlı Kuvars Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Adından anlaşıldığı üzere bu taş dumanlı bir görüntüye sahiptir. Doğada şeffaf veya yarı saydam hallerde karşımıza çıkabilir. Dumanlı kuvars taşını Avustralya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Madagaskar da sıkça görebiliriz.

Bu taşın Mistisizm ile arasında kuvvetli bir bağ olmasından dolayı Tanrı ya da herhangi bir kutsal varlık ile içten bir bağ kurması ile ilişkilendirilir. Burçlardan bu taş ile uyumlu olanları ise akrep, yay ve oğlaktır.

Faydalarından bahsedecek olursak bu taş, vücudu dinlendirmeye ve detoksa sokmaya yardımcı olur. Uyku düzenini dengeleyip istenmeyen rüyaları görmekten sizleri alıkoyar. Yeni deneyimlere atılmak adına insanda bir güven duygusu oluşturur. Kaslara iyi gelerek krampları büyük ölçüde önler. Sakin ve dingin hissettirir.

Mavi Kuvars Taşı Nedir?

Kristal yapıdadır ve griden maviye doğru bir renk skalası vardır. Doğada opak veya yarı saydam halde bulunurlar. Güç, yaratıcılık ve cesareti temsil eder. Tüm burçlarla uyum gösterebilen bu taş özellikle kova ve balık burçlarıyla etkileşimde bulunur. Yoga ve meditasyon yapan insanların tercih ettiği bir taştır. Bunun sebebi zihni kötü düşüncelerden arındırmasıdır. Korkunun beraberinde getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Süt Kuvars Taşı Nedir?

Diğer adı beyaz kuvars olan bu taş doğada yarı saydam halde bulunur. Doğada en çok rastlanan taşlardan biridir. Bilgeliği temsil eder. Kişiye konsantrasyon sağlamasında ve zihnini açmasında yardımcı olur. Taç çakrasıyla ve tüm burçlarla uyumludur. Duyguların rejenere edilmesinde rol oynar. Mental olarak kötü hissedilen bir döneminizde yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bu muazzam taş o zorlu dönemi rahatça atlatmanızı sağlayacaktır.

Ametist Taşı Özellikleri Nelerdir?

Günlük hayatta hepimizin en az bir kere adını duymuş olduğu bu taş çeşidinin renk skalası mor ve tonlarıdır. Kişiye dinginlik katar. Ruhu sakinleştirir ve kişinin korkularından arınmasını sağlar. Yatak odanızda bulundurmanız dahilinde şayet varsa uyku problemlerinizi giderdiğini gözlemleyip bu mucizevi etkisine inanmak istemeyeceksiniz. 

Kalsedon Taşı Nedir?

Doğada mumsu yapıda bulunur. Mavi beyaz renk skalasına sahiptir. Nazara karşı koruduğuna inanılır. İnsana iyimser duygular aşılar. İkili ilişkilerde veya yapacağınız bir toplantıda hitabet gücünüzü arttırır.

Agat Taşı Nedir?

Stresle mücadele etmek sizin için zor geliyorsa bu taştan edinebilirsiniz. Günlük hayatta yaşadığınız sinir ve stresin kalbinize verebileceği hasarlardan sizi koruyacaktır ve sakinleştirecektir.

Oniks Taşı Nedir?

Ayrılık taşı olarak bilinen bu taş siyah ve gri renklerde bulunur. Opak bir görünüme sahip olup bir cam kadar parlaktır. Ruhunuzda ve bedeninizde size olumsuzluk duygusu aşılayan ne varsa onlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Akik Taşı Nedir?

Cilt problemlerine iyi gelir. Ruhsal bakımdan güvende hissettirir. Fiziksel güçlenme sağlar. Ağrıları azaltma yönünde olumlu etkileri vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu