DOĞAL TAŞLAR

Oniks Taşı Özellikleri ve Faydaları

Oniks Taşı diğer adı “ayrılık taşı” ya da “şans taşı” olarak biline bu taş yarı değerli bir taştır. Sevilerek kullanılan bu taşın enerjisi kullanan kişiler tarafından çok beğenilmektedir.

Dünya genelinde Çin, Mısır, Meksika, Almanya ve Madagaskar bata olmak üzere birçok ülkede çıkarılmaktadır. Sahip olduğu sertlik derecesi sayesinde aksesuar yapımında sıkça kullanılmaktadır. İhtişamlı görünüşlerinin yanında faydaları sayesinde de oldukça tercih edilen bir taştır. 

Oniks Taşı Özellikleri ve Faydaları

Oniks Taşı Özellikleri Nelerdir?

Oniks Taşı Özellikleri Nelerdir?

Genellikle siyah renkte olan bu taş damarlı akik olarak da bilinir. Kuvars grubuna mensup olan bu taş farklı renk ve katmanlara sahip olabilir.

Oniks taşının başka bir türü Sardonikstir. Bu taş genellikle kırmızı renk ve tonlarına sahiptir. Görünümü sayesinde akik ile karıştırılması muhtemeldir.

Sertlik derecesi 6,5-7 Mohs arasındandır. Cam gibi parlak bir görünümü vardır. Opak bir görünüme sahiptir. Sahip olduğu sertlik sayesinde takı, aksesuar ve süsleme yapımında kullanımları sıkça tercih edilir. Depresyona çok faydalı olduğu bilindiğinden vücut ile teması çok önemlidir. Bu sebeple aksesuar olarak vücuda teması sağlanabilir.

Oniks taşına ayrılık taşı da denmektedir. Bedenden ve ruhtan kötü, olumsuz enerjiyi ayırdığı için ayrılık taşı olarak adlandırılır.

 Oniks Taşının Faydaları Nelerdir?

Her doğal taşın olduğu gibi oniks taşının da insan üstündeki faydaları elbette mevcuttur. Sahip olduğu enerji gerek şifa vermeye gerekse zihni dinginleştirmeye yarar. Sahip olduğu faydalar sebebiyle antik çağdan bugüne modern tıpta kullanılmaktadır.

Enerjisini depolayarak sahibi olan kişiyi olumsuzluklardan arındırır. Günlük hayatta başarı ve şans getirirken tüm dikkatleri kişinin kendi üstüne çekmesini sağlar. Güven duygusu salgılar. Kötü güçlere karşı kalkan görevi görür. Sahip olan kişinin olumsuzluklar karşısında daha sabırlı ve dayanıklı olmasını sağlar. Nazardan koruma konusunda tılsımlıdır. Yeteneklerin gelişimine fayda sağlarken konsantrasyonun toparlanmasında etkili rol oynar. Bu büyülü özelliklerinin yanı sıra iyileştirici özellikleri de mevcuttur.

Çok etkili bir ağrı kesici olduğundan migren ağrılarını yatıştırmak için bir numaradır. Uyku problemleri yaşayan insanların daha rahat bir uyku çekebilmesini sağlar. Hafızanın güçlenmesi konusunda olumlu etkilere sahiptir. Kırık ve çıkıkların iyileşmesinde rol oynar. Beyinde oluşan tümörlerin büyümesini yavaşlatarak engeller. Çok iyi stres yatıştırıcı ve depresyondan uzaklaştırıcı özelliği vardır. Kilo verme problemi yaşayanlar su ile karıştırıp kullanabilirler. Kalp ve dolaşım sistemine etki ederek düzenli çalışmalarını sağlar. Solunum sistemi hastalıkları için etkin rolü büyüktür. Vücutta hasarlar sonucu oluşmuş yaraların iyileşmesini sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle siyah olan oniks taşı kekemelik üzerinde çok etkilidir. Kekemelikten kurtulmaya yardımcı olur.

Çoğu doğal taşta olduğu gibi oniks taşı için de ten ile temas etmesi yararlanılacak fayda açısından büyük önem taşır. Ten ve taş arasında oluşan enerji akışı sayesinde taşın yaydığı faydalardan daha kolay istifade edilebilir. 

 Oniks Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

 Oniks Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Toprak grubunun kutsal taşı olarak bilinen oniks taşı Boğa, Başak ve Oğlak burçları üzerinde oldukça etkilidir. Oniks taşından yapılmış aksesuarları kullanarak bu burca sahip olan kişilerin negatif enerjiden kurtulmasına yardımcı olur. En yaygın olarak Tesbih ve yüzüklerde kullanılan bu taş kullanan burçlar üzerinde fazlasıyla etki göstermektedir. Kişiye güç verir, Günlük hayatında karşılaştığı sorunları kolayca çözebilmesini sağlar. Bu burçlar gösterişten uzak, kendi hallerinde yaşamlarını seyrettiren burçlardır. Akıllarındakini yapma konusunda inatçı olan bu burçların oniks taşından yapılan herhangi bir aksesuarı yanlarında barındırmaları bu durumlar karşısında onlara yol gösterici olacaktır.

Oniks Taşı Nerelerde Kullanılır?

Doğal taşların tarihten süregelen birçok kullanım alanı mevcuttur. Eskilerde süsleme, savaş aletleri gibi alanlarda kullanılırken günümüzde daha çok inşaat işçiliği, kaplama, heykel, aksesuar vb. alanlarda rağbet görmektedir. Oniks doğal taşı ile özellikle tesbih ve yüzüklerde kullanılır. Bu aksesuarları üzerinde taşıyan kişiler taşın enerjisi ile gün boyu temas halinde olmaktadır.

Oniks Taşı Nerelerde Kullanılır?

Oniks Taşı Nasıl Anlaşılır?

Her doğal taşta olduğu gibi taştan alınan verimi arttırmak için elbette orijinalini kullanmak çok önemlidir. Oniks taşının gerçek olup olmadığı öncelikli olarak ağırlığına bakarak tespit edilir. Taş ağır bir taş olduğundan eğer almak istediğiniz taş hafif ise o gerçek bir oniks değildir. Diğer yöntemlerden biri de taşı bir iğne yardımıyla kazımaktır. Eğer kazınması sırasında taş soyulma yapıyorsa maalesef ki gerçek bir oniks taşı değildir.

Oniks Taşı Fiyatı Nedir?

Oniks taşı bilinen faydaları ve şifa verici özelliği sayesinde değerli taşlar grubunda yer almaktadır. Kullanım alanına ve işçiliğine göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Her ne kadar direkt bir fiyat belirtmek doğru olmasa da güvenilir bir yerden oniks taşından yapılmış olan bir yüzük satın alınmak istendiğinde ortalama 450-1000 TL arasında fiyatlar belirtilebilir. Bu kadar fiyat farkının olmasının sebepleri kullanılan taşın büyüklüğü, kalitesi, türü, satan kişi olarak sıralanabilir. Kesinlikle fiyatını hak eden muhteşem bir taş olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu