DOĞAL TAŞLAR

Opal Taşı Özellikleri ve Faydaları

Doğadaki çoğu doğal taş insanların üstündeki negatif enerjiyi alması ile bilinir. Geçmişten günümüze birçok alanda kullanılmıştır. İnsanlar bu taşların enerjisine inandıkları için üstlerinde taşımayı uygun görmüşlerdir. Onlardan biri de opal taştır. Gerek takı gerekse süsleme sektöründe kullanılmıştır. Aurası geniş olduğundan kötü enerjiyi soğurduğu bilinir. Daha birçok özelliği bulunan bu taşın farklı farklı çeşitleri de mevcuttur.

Opal Taşı Özellikleri ve Faydaları

Opal Taşı Anlamı Nedir?

Opal Taşı Anlamı Nedir?

İsminin anlamını Latincede “opalus” kelimesinden alan bu taş her daim yansıttığı birbirinden farklı ve muhteşem pastel renklerle bilinir. Bu nedenle gökkuşağı taşı olarak da adlandırılır.

Opal Taşı Özellikleri Nelerdir?

Sertlik derecesi 5.5-6 mohs arasındadır. Bu nedenle gündelik kullanımında dikkat edilmelidir. Güneşe karşı hassasiyeti vardır ve kişinin vücut ısısına göre renk değiştirir. Aynı özelliğe sahip başka bir taş bulunmamaktadır. Takı ve mücevher yapımında kullanılır. Avustralya, Meksika, Afrika, Peru, Macaristan ve Türkiyeden çıkarılan bir taştır. Ateş kırmızısı, renksiz, beyaz, pembe, mavi ve karışık gökkuşağı renkleri bulunmaktadır.

Opal Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Opal taşının sınıflandırılabilen 8 çeşit taşı mevcuttur.

1 ) Ateş Opali (Fire Opal )
Bu taş ateş kırmızısı, turuncu ve sarı renklerde bulunabilir. Renk kayması olmayan bu türün en değerlisi koyu kırmızı olanıdır. Kalitesinden dolayı mücevher yapımında kullanılır. Ülkemizde az da olsa Kütahya taraflarında çıkarken , kırmızı opal deyince akla şüphesiz Meksika gelmektedir. Meksikada bulunan Ateş opali ticarette Alev opali ismiyle de anılabilir.

2 ) Siyah Opal ( Black Opal)
Siyah opalde çoğunlukla zemin rengi koyu bir renk olan siyah, gri, kahverengi gibi tonlardadır. Bu zeminin üstünde oluşan ışık kırılmaları taşa renk katar. Nadir görüldüğü için mücevher yapımında kullanılan siyah opal taşı Avustralya da çıkartılmaktadır.

3 ) Jelimsi Opal ( Jelly Opal )
Genellikle mavi bir görünümü olan saydam veya yarı saydam biçimde görülür. Diğer taşlardan ayıran en önemli özelliği üstüne yansıyan ışığın taşın belirli bir bölgesine değil tüm taşa etki etmesidir.

4 ) Kristal Opal ( cyrstal opal )
Zeminin saydam veya yarı saydam olduğundan ışık tutulduğu zaman mükemmel renkler ortaya çıkarır.

5 ) Beyaz Opal ( White Opal )
Zemin rengi beyaz , krem gibi açık tonlardadır. Macaristan da çıkarıldığı için Macar opali olarak da adlandırılabilir. Işık oyunları sonucu oluşturduğu renk ne kadar fazlaysa taşın değeri de o kadar fazladır.

6 ) Ağaç Opal ( Wood Opal )
Toprak altında kalmış ağaçların yüksek ısı sebebiyle taşlaşması sonucu oluşur. Oluşumu milyonlarca yıl sürer. Daha çok oluşturduğu ağacın renginin tonlarını taşısa da başka renklerde de bulunabilir.

7 ) Süt Opal ( Milk Opal )
Diğer türlere göre daha soğuk ve donuk bir rengi vardır. Takı ve aksesuar yapımında kullanılır.

8 ) Adi Opal ( Common Opal )
 Parlak ve yağlı bir görüntüye sahiptir. Beyaz, sarı, yeşil ve gri renklerde bulunabilir. Yansıyan ışığın etkisini geçirmediği için aksesuar yapımında pek tercih edilmez.

Opal Taşının Faydaları Nelerdir?

Opal Taşının Faydaları Nelerdir?

En büyük ve bilinen faydası şifa verici olmasıdır. Zaten günümüzde doğal taşların birçoğunun kullanım amacı bu doğrultudadır.

Vücudun iç dengesinin korumasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin kontrol ederken hastalık sonrası çabuk toparlanmayı sağlar.

İyi bir enerji koruyucu olan bu taş pozitif enerjinin benimsenmesini, negatifin yok edilmesini sağlar. Gücü ve enerjisi çok fazla olduğundan muska niyetine de kullanılabilir.

Kullanan kişinin şansının artması yardımcı olur. Para konusunda şansını arttırmak isteyenlerin cüzdanının bir bölmesine küçük bir opal taşı koymaları etkili olacaktır.

Ruh sağlığını iyileştirdiği bilindiğinden meditasyon yaparken kullanılır. Olumlu düşünceye iterken depresyondan uzaklaştırır.

Ağrı kesici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Bazı kullananlar tarafından ateş düşürücü ve iltihabı azaltıcı özelliği olduğu söylenmektedir.

Opal Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Opal Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Opal taşı her burç ile uyum göstermesine rağmen öne çıkan bir burç vardır. O da terazidir. Terazi burcuna yaydığı enerji kişiyi utangaçlıktan ve kötü duygulardan alıkoyar. 

Gerçek Opal Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bunun en iyi yolu diğer doğal taşlardaki gibi kırarak gerçek olup olmadığını anlamaktır. Taş kırıldığı zaman içindeki ve dışındaki renk ve desenler birbirine uyumlu değilse ve tamamlamıyorsa bu taş gerçek bir opal taşı değildir.

En Pahalı Opal Taş Hangisidir?

En Pahalı Opal Taş Hangisidir?

Avustralyanın Lightning Ringe bölgesinde çıkarılan , ülkenin en değerli mirası olarak bilinen Royal One adı taşıyan bu taş 306 karat ağırlığındaki siyah opal taşıdır. Bu güne kadar da hala en değerli taş olma özeliğini korumaktadır. 

Opal Taşı Fiyatı Nedir?

Meraklıları ve sevenleri fiyatından çok üzerlerinde bıraktıkları etkilerle ilgilenmektedir. Yaydığı enerji ve aurası paha biçilemez güzelliktedir. Ancak kullanılan objeye, kullanım amacına, yapılırken sarf edilen iş gücü enerjisine bağlı olarak bir fiyat değerlendirilmesi yapılır. Bu nedenle belirli bir fiyat belirtmek yanlış olur.  

Opal Taşı Nasıl Temizlenir ?

Birçok temizleme ve arındırma yöntemi vardır. Bunlardan biri akan suyun altına 5 dakika tutmaktır. Bir diğer yöntem de sabunlu bir bez yardımıyla silmektir. Daha sonra üstünden sadece suyla ıslatılan bir bez ile geçilip sabun kalıntısı kalmadığından emin olunmalıdır. Toprağın altında bir gece bekletip çıkarmak da en etkili yöntemler arasındandır. İçerisindeki enerjiyi boşaltabilmesi için bu yöntemler kullanılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır o da doğal taşlar hassas olduğundan temizlenirken narin davranılmalıdır. Eğer yeni bir taş alındıysa kullanılmadan önce mutlaka arındırılmalıdır çünkü: Satın alan kişiden önce taşa başkaları dokunmuş ve o kişilerin enerjisi taşa geçmiş olabilir. Bu nedenle taşın enerjisini yenilemek bakımından sterilizasyon işlemi yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu