SAĞLIK

Nimokain Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Nimokain jel ağrı veya iltihap oluşumunu sağlayan biyolojik faktörlerin etkenini azaltarak kişiyi tedavi etmeye yarayan ağrı kesici bir jeldir. Bazı romatizmal ağrıları, bel çevresi ağrıları ve doku iltihaplanmaları azaltarak yok etmeye yarar. İlacın içindeki etken maddelerden birine hassasiyeti olan bireylerin bu jeli kullanması tehlikelidir ve önerilmez.

Nimokain Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Nimokain Jel Nasıl Kullanılır?

Nimokain Jel Nedir?

Artrit, sırt ağrısı, eklem çevresi iltihaplanması, burkulma vb. hastalıkların tedavi edilmesi için üretilen bir jeldir. Hap kullanmayı tercih etmeyen kişiler için iyi bir alternatif olup deri üzerine sürerek uygulanır. Kırmızı kutularda satılan bu jel harici kullanıldığı için yan etkileri yok denilecek kadar azdır. Kortizol içermez. HDPE masaj başlıklı alüminyum tüpler içerisinde satışa sunulmaktadır.

Nimokain Jel Nasıl Kullanılır?

Tabi ki diğer tüm ilaç ve jellerde olduğu gibi doktora danışmadan kullanılması önerilmez. Doktor reçetesi tarafından alındıktan sonra tedavi sürecinde hekiminizle irtibatta olmak mühimdir. İnce bir tabaka halinde ağrılı bölgeye ufak masaj dokunuşları ile jelin yedirilmesi gerekmektedir. Günde 3-4 kere uygulanabilir. Beklenilenin aksine bir durum ile karşılaşılırsa acil müdahale için hastanelere gidilmelidir.

Nimokain Jel Ne İçin Kullanılır?

Vücuttaki ağrı ve iltihapların giderilmesinde, spordan kaynaklanan yaralanmaların iyileştirilmesinde kullanılır. Romatizmal ağrılara iyi gelir ve kas çevresindeki iltihabı söker. Herhangi bir kaza sonrası oluşan şişlik ve morlukların onarılmasına yardım eder. Kas gerginliğini giderdiğinden bir nevi kas gevşetici jel görevi de görmektedir. Bu tip rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılacak ilk jellerden biridir.

Nimokain Jel Faydaları Nelerdir?

Nimokain Jel Faydaları Nelerdir?

İçindeki etken maddeler sayesinde vücuda oldukça faydalı olan bu jelin faydaları saymakla bitmez. Lumbago yani bel ağrısını yatıştırır. Kas ve eklem kireçlenmeleri üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Periartrit yani eklemi saran yumuşak dokunun iltihaplanması halinde kullanımı uygun görülen bir jeldir. Tendinit problemi olan insanların sıklıkla kullandığı görülmektedir. Spor yaralanmalarına, biyolojik olarak gerçekleşen rahatsızlıklara, bel fıtığına iyi gelmesi de nimokain jelin faydaları arasındadır.

Nimokain Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaç için de elbette ki belli başlı yan etkiler bulunmaktadır. En yaygın görülen yan etkiler arasında kızarıklık, şişlik, baş ağrısı, mide bulantısı görülmektedir. İlacı kullanan bireyler bu yan etkilerden birini yaşarsa hekimleriyle iletişime geçmelidir. Yine her ilaçta olduğu gibi içindeki etken maddelere alerjisi veya hassasiyeti olan bireylerin kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Nimokain Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Nimokain Jel Fiyatı Nedir?

50 gramlık tüpler halinde satılan nimokain jelin güncel fiyatı 43 TL olmaktadır. Sadece eczanelerde satılan ve kişilerin ihtiyaç halinde oradan temin edebileceği bir jeldir. Alırken son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Eğer doktor reçetesi ile alınırsa bu ilacı devlet karşılar. Raf ömrü 2 yıl olan bu ilacın çocuklardan uzak bir yerde saklanması en uygunudur. İlaç için piyasa değerinden daha düşük fiyat biçenler olursa kesinlikle oradan alınmaması önerilir.

Nimokain Jel Kullanıcı Yorumları

*Sadece ağrılarımı yok etmekle kalmayıp vücudumdan ödemi de söküp alan bir jel. Kesinlikle kas ağrısı, spor sonrası oluşabilecek yaralanmalar vb. durumda elinizin ilk gitmesi gereken bir ilaç.

*Doktorumun bana bel ağrılarım ve romatizma sorunum için yazdığı bir ilaç. Bir tanıdığım kullandı ve faydasını gördü ama maalesef benim üzerimde yan etki yaptı. İçerisinde klor etken maddesi olduğundan bende kaşıntı ve kızarıklık yaptı o yüzden kullanımına devam edemedim. En azından bu vesileyle klora alerjimin olduğunu öğrendim. Bu gibi durumlarda diret olarak bir hastanenin acil bölümüne gidilmesini öneriyorum.

*Futbol maçımdan sonra oluşan baldır ağrımdan dolayı uyuyamadım. Doktora gittim ve bu ilacı önerdi. Hemen alıp denedim ve günlerce geçmeyen, uykularımı yarım bırakan baldır ağrılarımı 20 dakikada geçirdi. Gerçekten muhteşem etkili bir jel.

*Spordan sonra ayağımda oluşan ödeme sihir gibi etki eden bir jel. 15 dakika arayla buz ve jel uygulaması yaptım ve ödemlerimden kurtuldum.

*Günlerdir sızlayan bacaklarıma bir çözüm bulamamıştım, artık ağrıdan ağlayacak duruma gelmiştim. Tam bu sırada bir tanıdığımın önerisiyle eczacıma danışarak aldım ve sonuca inanamadım. Her gün 3 defa sıcak uygulaması yapıp bu jeli sürdüm ve ikinci gün sonunda ağrılarımdan eser kalmadığını gördüm.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu