SAĞLIK

Dermovate Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Dermovate krem genelde cilt hastalıkları (egzama, sedef, kaşıntı)gibi bir çok cilt hastalığı tedavisinde oldukça işe yaramaktadır.

Bu yazımızda doktorların oldukça sık cilt hastalarına önerdiği Dermovate krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, fiyatı ve yararları ve faydalarından bahsettik. Gelin Dermovete krem hakkında detaylı bilgi verdiğimiz makalemize geçelim…

Dermovate Krem Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Dermovate krem ne işe yarar? Cilt ve deri problemleri ile baş eden pek çok hasta, bu sorunun yanıtını kapsamlı bir şekilde araştıracaktır. Çevresel ve dış etmenler sebebiyle hasar gören cilt için, doktorlar tarafından en sık reçete ilan ilaçlardan biri Dermovate kremdir.

Etkin bir krem türü olarak öne çıkan bu ürünün düzenli ve doğru kullanıldığı takdirde, cilt problemlerini ortadan kaldırabileceği söylenebilecektir. Peki, Dermovate krem ne işe yarar? Dermovate merhem nasıl kullanılmalı? İşte, tüm detaylar…

Dermovate Krem Fiyatı Nedir?

Dermovate krem fiyatı, 2022 yılında güncellenerek 23.17 TL olmuştur. Yalnızca reçeteli olarak satın alabileceğiniz bu krem formu yalnızca eczaneler üzerinden temin edilebilecektir. Doktor tarafından reçete edilmesi halinde ilaç SGK kapsamında karşılanacaktır.

Dermovate Krem Nedir?

Dermovate %0.05 merhem, etken maddesi klobetazol ve propiyonattır. Bunun yanı sıra krem içerisinde gliseril monostearat, propilen glikol, setostearil alkol, klorokrezol, sitrik asit, saf su, arlacel 165 ve bal mumu yardımcı etken maddelerde bulunmaktadır. Dermovate krem kortizon içeren kremler grubunda yer almaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından reçete edilmediği durumlarda kullanımı sakıncalıdır.

Dermovate Ne İçin Kullanılır?

Dermovate krem ne işe yarar merak ediyorsanız, belirtmekte fayda var. Dermovate kremin sedef hastalığı, dermatozlar, liken planus, diskoid lupus eritematozus gibi durumlarda tedavi edici olduğu bilinmektedir. Kaşıntı ve kızarıklığın endike olduğu bu cilt problemlerini ortadan kaldıran Dermotave, bu gibi semptomların tamamını da ortadan kaldırabilecektir.

Dermovate Neye İyi Gelir?

Dermovate kremin en sık kullanıldığı alan sedef hastalığıdır. Ciltte hızlı hücre artışına bağlı olarak gelişen bu hastalık, ciltte koyu lekelerin görülmesine sebebiyet vermektedir.

Dermatozda ciltte çevresel koşullar ya da alerjen sebebiyle kızarıklık, hassasiyet ve ödem oluşması durumudur. Liken planus ise vücudun belirli bir bölgesinde gelişen enflamasyon ve tutuluma bağlı olarak kaşıntı ve kızarıklığın oluşmasıdır.

Son olarak Dermovate krem, ciltte oluşan yoğun kızarıklık ve kaşıntı ile endike egzama içinde kullanılabilecektir.

Dermovate Krem Prospektüs Bilgileri, Kimler Dermovate Krem Kullanamaz?

Dermovate krem prospektüs bilgileri incelendiğinde ilacın bazı durumlarda kullanılamayacağı öğrenilebilecektir. Bu krem ciltte viral ya da benzeri enfeksiyonların var olması durumunda kullanılmamalıdır. Ayrıca Dermovate kremin şu durumlarda kullanılması ancak doktor izniyle olmalıdır;

 • Hamilelik ve emzirme döneminde,
 • Hastalıklı bölgenin hava alamayacağı ve kapatılacağı durumlarda,
 • Cinsel organ ya da makata kullanılması gerektiği durumlarda,
 • Mantar gibi cilt lezyonları varlığında,
 • 1 yaş altı çocuklarda,

Bu bilgilerin yanı sıra ilacın etken maddesine ya da yardımcı maddelerinden birine alerjisi bulunan kişilerin kesinlikle bu kremi kullanmaları önerilmez.

Dermovate Krem Sivilce İçin Kullanılır mı?

Dermovate kremin akne ve rozasea adı verilen al basması durumunda kullanılması önerilmez. Özellikle iltihap gözlenen aknelerde kullanımı çok sakıncalıdır. Bu durumlarda krem kullanılmak isteniyorsa, mutlaka doktora danışılmalı ve izni alınmalıdır.

Dermovate Krem Nasıl Kullanılır? Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dermovate krem kullanımı öncesinde uygulanacak bölgenin temizliğine önem verilmelidir. İnce bir tabaka halinde sürülmesi gereken kremin günde 1-2 kez uygulanabilmesi mümkündür.

Bölgenin krem sürüldükten sonra birkaç saat kapatılması önerilmez. Doktorlar tarafından önerilen tedavi süresi 4 hafta ile sınırlıdır. Ancak yüze uygulanması gerekiyorsa bu kremin kullanımı 5 günü geçmemelidir. Dermovate krem kullanımı sırasında şunlara dikkat edilmelidir;

 • İlaç 2-4 hafta içerisinde iyileşme sağlamıyorsa, doktora danışılmalıdır.
 • Dermovate kremin kesinlikle göz içine uygulanmaması gerekecektir.
 • Çocuklarda veya bebeklerde kullanım süresi 5 günü geçmemelidir.

Çocuklarda ve bebeklerde cilt daha ince olduğundan kremin yan etkisinin olup olmadığı gözlemlenmelidir.
Bebeklerde geniş bölgelere uygulama yapılması ve uzun süreli kullanımı, böbrek üstü bezlerine baskı yapabilecektir. Bu yüzden 5 günü aşılmaması ve sınırlı alanlara sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Enfeksiyon bulunan bir bölgede kullanımı önerilmemektedir. Ancak kullanım zorunlu ise ilacın antimikrobiyal kremlerle kullanılması tavsiye edilmektedir. Enfeksiyonda yayılım gözlenirse, derhal doktora başvurulmalıdır.

Dermovate Krem Yan Etkileri Nelerdir, Kullanıcı Yorumları Nelerdir?

Dermovate kremin, özellikle etken ya da yardımcı maddelere alerjinin bulunması durumunda olası yan etkilerinin bulunduğu bilinmelidir. Nadiren görülen bu yan etkiler ortaya çıkmışsa, ilacın kullanımı sonlandırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Dermovate krem kullanıcılarının büyük bir kısmı herhangi bir yan etki ile karşılaşmadıklarını ifade etmektedir. Dermovate kremin olası yan etkileri şunlardır;

 • Kızarıklık, döküntü, yanma ve yoğun kaşıntı,
 • Deride incelme ve çizgilenmelerin oluşması,
 • Deride toplardamarın gözlemlenmesi,
 • Yüzde yuvarlaklaşma ya da aydede görünümü,
 • Obezite ya da sınırlı ağırlık artışı,
 • Deride kuruluk ve kırışıklık,
 • Deri renginde koyulaşmalar,
 • Saçlarda incelme ve dökülme,
 • Uygulama yerinin tahriş olması ve bölgenin daha kötü olması,
 • Deri enfeksiyonu,
 • Göz içi basıncında artma ve göz lensinde bulutlanmanın olması,
 • Kemik erimesi,
 • Sedef hastalığında iltihaplı şişlikler görülmesi

Dermovate Krem Yasaklandımı?

Dermovate kremin yasaklandığı ve raflardan kaldırıldığı yönündeki iddialar asılsızdır. Bir dönem bu kremin paketlenmesi aşamasında 274733 adet üründe, ‘’Tıbbi zaruret dışında hamilelikte kullanılmalıdır’’ ibaresi yazdığından, ilaç raflardan kaldırılmıştır.

Daha sonrasında ise bu ibare ‘’Tıbbi zaruret dışında hamilelikte kullanılmamalıdır’’ şeklinde değiştirilerek, yeniden eczanelerdeki yerini almıştır. Kısacası reçeteli olan bu ilacın, üretiminin tamamen durdurulduğu ve eczanelerden toplatıldığı bilgisi doğru değildir.

Son olarak, siz daha önce Dermovate Krem kullandınız mı? düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız oldukça mutlu oluruz.

Dikkatinizi Çekebilir: https://sagliklikadin.com/hametan-krem/

admin

Saglıklı Kadın Admini sizlere en güncel sağlık bilgileri veren makaleler hazırlar. Diyetlerden bakıma tüm bilgileri makalerimde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu