DOĞAL TAŞLAR

Ay Taşı Özellikleri ve Faydaları

En değerli madenler içerisinde yer alan ay taşı çok eski medeniyetlerden günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. Özellikle aksesuar ve mücevher yapımında kullanılan bu taş enerjisi ve görünüşü itibariyle diğer taşlardan daha çok tercih edilmektedir. Yin ve Yang yani dişil ve eril enerjiyi temsil eder.

Özellikle kadınlar üstünde etkili olmasının sebebi dişil enerjiyi ve hormonları dengeleme özelliği sayesindedir. Duygularla da ilişkilendirildiği için aynı zamanda aşk taşı olarak da anılır.

AY TAŞI ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Ay Taşı Özellikleri Nelerdir?

Duyguları dengeleyici özelliği bakımından ani durum ve his değişikliklerinin iyi yönetilmesini düzenler. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile de çokça tercih edilir. Kadınlardaki hormonsal dengeyi düzenlemesi bakımından oldukça etkilidir. Erkeklerde ise kısırlığa iyi geldiği bilinir. Doğum sırasında sancıları hafifletici özelliği vardır.
Güneşe yansıtıldığı zaman mavi yansımalı bir taş haline gelir. Bu yansıttığı renk kendine özgüdür. 6/6.5 kgf/mm2 gibi düşük bir sertlik derecesi olduğundan yapısı narin ve hassastır. Bu hassas yapısından dolayı kullanırken dikkat edilmesi önemlidir.
Her ne kadar diğer taşlar gibi ten ile temasında fiziksel enerji geçişi bu taşta da öyle olsa da cepte taşınması da aynı etkiyi gösterir.
Günlük durum ve olayları yönetirken duygularınıza olumlu yönde etki ederek enerjisi sayesinde odaklanmanızı sağlar.

Ay Taşı Faydaları Nelerdir?

1 )Duygu durumlarını kontrol eder.
Kişi üzerindeki olumsuz durumları ve gerilmeyi azaltarak kişinin duygularını kabul edebilmesine yardım eder.

2 ) Kadınlarda östrojen hormonunu dengeler.
Özellikle hamile kalmak isteyen hanımlar bu sebepten dolayı ay taşını sıkça kullanırlar.

3 ) Doğumu kolaylaştırır.
Oksitosin hormonunu dengelemesi sayesinde doğum anında oluşan sancıya iyi gelir.

4 ) Menopoz dönemindeki etkisi oldukça iyidir.
Bu dönemde regl olamayan kadınlardaki sinir ve stres dengesini sağladığı için bu gibi durumlarda kadınlar tarafından rağbet görmektedir.

5 ) Kişinin gördüğü rüyaları daha iyi hatırlamasına yardım eder.
Bunun sebebi Beyin fonksiyonlarına daha etkin bir şekilde yardımcı olmasıdır.

6 ) Bebeklerde ve çocuklarda büyümeye yardım eder.
Ay ile doğrudan bağlantısı olduğu için büyüme enerjisi olduğu savunulur.

Ay Taşı Zararları Nelerdir?

Ay taşı oldukça faydalı bir taştır. Bu sebeple kullanımı hiçbir sorun teşkil etmez. O yüzden bedensel ve ruhsal sağlığa hiçbir zararı yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken önemli bir olay vardır ki tek başına kullanımı hiçbir sorun teşkil etmese de şayet yanında başka bir doğal taşa yer verilecekse bu taşın ay taşı ile enerjisinin uyuşması çok önemlidir.

Ay Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Yengeç burcunun taşı olarak bilinir. Fakat her burçtan kişiler bu taşı kullanabilir. Enerjisi ile kişiyi dingin ve sakin bir hale getirirken hayata olumlu bakmanıza yön verir.

Ay Taşı ile Yapılan Takılar Nelerdir?

Diğer doğal taşlar gibi ay taşı da aksesuar yapımında oldukça tercih edilen bir taş olarak bilinir. Gerek görüntüsü gerekse sahip olduğu enerji bakımından Kullanışlı olan bu taş birçok aksesuara malzeme olmaktadır. Yüzük, küpe, kolye ve bileklik yapımında kullanılır. Seveni ve takanı çoktur. Bu aksesuarların teniniz ile teması size olumlu enerjiler yayılmasını sağlayacaktır.

Ay Taşı Kolye Anlamı Nedir?

Yumuşak ve naif görünümü olan ay taşı kolyesi dişiliği ve gizemi sembolize eder. Aynı zamanda bolluk bereket anlamına da gelir. Hanımlar bu sahip olduğu özellikleri sayesinde ay taşı kolyeyi sıkça kullanırlar.

Ay Taşının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ay taşını elinize aldığınız zaman o taşın gerçek mi yoksa imitasyon mu olduğunu anlamanız mümkündür. Taşı kırdığınız zaman iç ve dış renk ve desenleri birbirine uymalıdır. Işığa tutulduğu zaman da mor yansımalı bir renk ortaya çıkmalıdır. Çünkü doğal yapısı bu şekildedir. Bu özellikleri karşılamayan taş gerçek ay taşı değildir.

Ay Taşı Fiyatı Nedir?

Eski uygarlıklardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış ay taşı oldukça değerli bir taştır. Mücevher yapımında kullanılması sebebiyle bir adım öndedir. Ancak Kullanılan segmente, el işçiliğine, kullanılan ürün kalitesine göre fiyatlar değişiklik gösterir. Bu sebeple ay taşı için verilebilecek net bir fiyat aralığı yoktur.

Ay Taşı Nasıl Temizlenir?

Çok hassas ve kırılgan bir yapısı olduğundan temizlenirken dikkatli olunması çok önemlidir. Bu taşı arındırırken akan suyun altına 5 dakika tutmak yeterli olacaktır. Bir başka arındırma yöntemi de deniz suyu veya deniz tuzu ile hazırladığınız bir kabın içerisinde 10 dakika bekletmektir. Toprağa bir gün gömülü bırakmak da etkili arındırma yöntemlerindendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu