DOĞAL TAŞLAR

Akik Taşı Özellikleri ve Faydaları

Belki de adı en çok duyulan taş akik taşıdır. Ölümsüz taş ya da yemen taşı olarak bilinen bu taşın birçok rengi bulunmaktadır. Şık ve zarif görünmesinin yanında kullanan kişiler üstünde pozitif etkiler bıraktığı söylenmektedir. İsmini Sicilya’daki Achates Nehri’nden alan bu taş genellikle küpe, yüzük, kolye tarzı aksesuarların yapımında gündelik hayatta sıkla karşımıza çıkar.

Akik Taşı Özellikleri ve Faydaları

Akik Taşı Anlamı Nedir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed’ in (sav) akik taşından yapılmış bir tüzüğü taktığı bilinirdi. O yüzden Müslüman alemi tarafından sıkça rağbet görmüştür. Gerginliği ve stresi azaltıp kişinin ruhsal yenilenmesine yardımcı olur.

Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

Sertlik derecesi 6.5-7 Mohs değerindedir. Strese iyi geldiğinden terapilerde kullanılmaktadır. Bedene şifa verici özelliğinin yanı sıra ruhu da dizginler. Işığı geçiren bir yapısı olduğundan saydam ya da yarı saydam şekilde karşımıza çıkar.

Oldukça fazla çeşide sahip olan bu taşın birçok farklı rengi vardır. Akik olarak bilinenleri ise kırmızı, pembe, mavi, beyaz, yeşil ve kahverengi olarak görülmektedir.

Akik taşının aurası insanı etkiler ve yaydığı enerji sayesinde kişiye iyi gelir.

Agat taşı olarak da bilinen bu taşın serinletici özelliği de mevcuttur. Bu sebepten dolayı kurak yerlerde yaşayan insanlar taşı ağızlarına alarak susuzluklarını gidermeye çalışırlar. Bunun sebebi akik taşının tükürük bezlerini uyarmasıdır.

Enerji dengeleyici özelliğe sahip olduğundan kişinin gündelik hayatta karşılaştığı stresle baş edebilmesini ve enerjisini korumasını sağlar. 

Akik Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Akik Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Akik taşının mavi, karneol, botswana, ağaç, oniks, çubuklu ve yeşil agat taşı olmak üzere 7 çeşidi vardır.

1 ) Mavi Akik
Bu tür, akik taşları arasında en çok kullanılan türdür. Mavi ve grinin tonlarına sahip olan mavi akik taşı yarı değerli bir türdür. Yarı saydam ya da opak halde bulunur ve üzerinde gri çizgiler vardır. Mavi akik taşı çok fazla tercih edilen bir taş olduğundan piyasa üzerinde oynamalar çoktur bu sebeple alırken orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Takı olarak kullanıp ten ile temasını sağlamanız etkisi açısından oldukça önemlidir.

2 ) Karneol Akik
Yatı saydam bir taş olan karneol taşı kalsedon kuvarsın bir türüdür. İçerdiği mineral ve bileşenlere göre renk ve dokusunda değişiklikler gözlemlenebilir. Genellikle rengi kırmızıdır ve en çok bilineni ateş kırmızısı rengidir. Kişiye yaşama sevinci aşılar.

3 ) Botswana Akik
Botswana akik geçmişte minyatür ve süsleme sanatında tercih edilmekteydi. Afrikanın Botswana bölgesinde çıkarılır. Bantlı ve soft renklerdeki yapısı ile göz kamaştırmaktadır.

4 ) Ağaç Akik
İsminin anlamını kahverengi ya da yeşil renkte dallanmalı desenleri olduğu için ağaçtan almıştır. Bereket taşı olduğu bilinir ve sahip olduğu mineraller sayesinde şifa verici özelliği olduğuna inanılmaktadır. Bilinen bu şifası özellikle Antik Yunan döneminden gelmektedir. O dönemde şifa vermesi için takı, mühür ve kap yapımında kullanılmıştır.

5 ) Oniks akik
Damarlı akik olarak bilinen bu taş yarı değerli taş grubunda yer almaktadır. Kuvars grubunun üyesi olan oniks çok katmanlı bir taştır. Taş genellikle siyah renklidir ama katmanlarında farklı renkler bulunabilir.

6 ) Çubuklu Akik
Ankaranın Çubuk ilçesi ve çevresinden çıkarılan çubuklu akik taşı görselliği ile büyüleyen şifalı bir taştır. Dünya genelinde yıllardır tanınıyor olmasına rağmen ülkemizde daha yeni tanınmaktadır. Strese ve üzüntüye iyi gelirken negatif enerjiyi yok eder.

7 ) Yeşil Akik
Yarı saydam ya da opak ; damarlı ya da damarsız yapılarda bulunabilir. Tüm çakralara etki eder ancak kalp çakrası üstündeki etkisi daha yaygındır. Zihinsel ve ruhsal faydası oldukça fazladır. 

Çubuklu Akik Taşı Faydaları Nelerdir?

Kişini ruhunu dengeler. Günlük yaşamdaki stresten uzaklaştırırken insanı negatif enerjiden kurtarır. Cilt problemleri olanlara fayda sağlar. Mide ve bağırsak sıkıntılarına iyi gelir. Sosyalleştirici etkisi sayesinde kişinin çevreyle uyumunu arttırırken kendini daha iyi ifade edebilmesini sağlar. İnsan üzerinde mutluluk etkisi yaratır. Hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığı üzerinde çok yönlü olumlu etkisi vardır.

Çubuklu Akik Taşı Ne İşe Yarar?

Çubuklu Akik Taşı Ne İşe Yarar?

Ruhsal refah sağlar. Kullanan kişinin sinirlerini yatıştırıcı etkiye sahiptir. Mental sağlığı korumakla yükümlüdür. Yaydığı enerji sayesinde birçok hastalığa şifa olurken sahip olduğu renk ve çeşitlerle göz kamaştırır.

Çubuklu Akik Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Ateş grubunda yer alan koç burcunun taşıdır. Koç burcu kişileri bir ortam içerisinde her zaman rekabet peşindedir ve oldukça hırslıdır. Kimi zaman bir olay karşısında düşünmeden harekete geçseler de hırsları sayesinde kazanamadıkları dava yoktur. Akik taşı bu sebepten dolayı üstlerinde çok etkilidir. Koç burcu kişisine hırsı, rekabeti ve kendine güven duygusunu aşılar.

Çubuklu Akik Nerede Kullanılır?

Çubuklu Akik Nerede Kullanılır?

Diğer birçok doğal taş gibi çubuklu akik taşının da en çok kullanıldığı alan şüphesiz aksesuar ve takıdır. Gizemli ve ihtişamlı görünüşleri sayesinde kolye, küpe ve yüzük yapımında kullanılarak kişiye görsel şölen yaşatmaktadır. Yaymış olduğu enerjiden en iyi verimi vücutlarına takan insanlar alabilir.

Çubuklu Akik Fiyatı Nedir?

Çubuklu akik taşının birçok çeşidi vardır ve bu çeşitler arasında yarı değerli ya da değerli gibi türleri olduğundan genelleme yapılarak bir fiyat belirtilmez. Hangi tür çubuklu akik olduğuna, kullanımında sarf edilen iş gücüne ve buna benzer kriterlere bağlı olarak fiyat değerlendirmesi yapılır.

Çubuklu Akik Taşı Temizliği

Kristalinizi deniz suyu ya da deniz tuzuyla hazırlamış olduğunuz bir karışımla temizleyebilirsiniz. Farklı olarak 1 saat saf su olan bir kapta bekletip ardından güzelce kurulayabilirsiniz. Taşı hiç kullanmıyor olsanız bile ortamın enerjisini emeceğinden düzenli aralıklarla temizlemek çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu